V košíku za 0,- KčObchodní podmínky
Narodil se 1978
Žije Brno
Disciplína Univerzální lezec, skialpinista, horský vůdce UIAGM
Koníčky Lezení, lyže, horské kolo
Motto Žij a nechej žít! + Den bez dobrodružství jako by nebyl

Radek Lienerth

Radek je horský vůdce UIAGM. Specializuje se na výukové kurzy skalního lezení, lezení ledů a skialpinismu, vodění ve všech typech horolezeckého a skialpinistického terénu.
Pro skalní lezení využívá terény České republiky, Slovenska a Rakouska, přes léto bývá zpravidla celou sezónu v Chamonix, ale sem tam si odskočí i do Wallisu nebo Bernských Alp. Zimu pak tráví napříč Evropou, nejvíc v Rakousku, Malta, Bad Gastein, Taury, Dachstein. Na podzim si jednou za čas odskočí na pár týdnů do Nepálu, vypne telefon, neodpovídá na maily a užívá si hor s lidmi, s nimiž je mu fajn.

Mezi jeho ostatní zájmy patří: "Aspoň občas být doma s rodinou a být dobrým tátou svým „Krakenům“, dobře si zalézt a zalyžovat s kamarády no a když zbude ještě trocha času tak MTB. Jinak mne potěší i dobrá kniha, kvalitní muzika všech žánrů krom dechovky a dobrý film."

"Za největší životní úspěch pokládám svou ženu Pavlu a synky Matyáše s Jonášem. To ostatní je fajn, ale pomíjivé."

Prvovýstup Cheap Wine, Kongde Ri Nup 6035 m, ABO 8-/A2/80° spolu s J. Doudlebským
Severní stěna Grandess Jorasses, Centrální Crozův pilíř, ED1 6/A1/70° spolu s M. Lidincem
Sólo přelezení Bronzového pilíře 6+ v JV stěně Lomnického štítu, kávička na vrcholu a sólo přelezení Arnoldovi 7- cesty v Z stěně Lomnického štítu
Ukončené vzdělání horského vůdce UIAGM (2006) a tedy mohu většinu času trávit v horách a lezením.

 

Proč a jak dlouho používáš produkty Rock Empire?

Výrobky s logem ROCK EMPIRE registruji od založení značky a dáse říct, že i přes to, že většinu vybavení jsem měl ještě několik let zpět od jiných firem, vždy se ve vybavení našlo i něco od RE. Ať už to byl lehký letní spacák, karabiny, vklíněnce, frendy.
Kompletní portfolio výrobků ROCK EMPIRE používám od roku 2012, kdy jsem se stal členem RE týmu. Základem jsou úvazky a kompletní hardware, krom skob. Nově jsem letos zkoušel po celou letní sezónu mačky a nutno poznamenat, že i v obtížných túrách typu pilíř Frendo, nebo Innominata integral na Mont Blanc obstály naprosto perfektně.

Jak moc jsi s nimi spokojen, kdy se na ně můžeš spolehnout?

Jako lezec tester jsem povinen mít výhrady, ale také objektivně zhodnotit všechny stránky zkoušeného vybavení. Obecně můžu konstatovat, že kvalita zpracování i domyšlenost všech výrobků od ROCK EMPIRE je velmi vysoká a připomínky jsou povětšinou pouze kosmetického rázu. Například sedák LIGHTNING se stal jednoznačně nejoblíběnějším sedákem pro lezení v horách a to svým poměrem váhy a užitnosti.

Co jsi s danými produkty zdolal?

Ze sezóny 2012 bych asi připomenul přelezení severní stěny Matterhornu cestou bratří Schmitů za 6 hod, nebo sólo přelezení cesty Pouce Caffe 6b+ v J stěně Aig. du Pouce. Letos v zimě jsme se hodně potulovali po drytoolingových závodech a ledech, takže z toho stojí za zmínku 15. místo na IWC v Saas Fee a OS přelezení cesty Supervisor WI6+ v Bad Gastein. V létě bohužel moc času na osobní lezení nebylo, ale zase byly zajímavé túry na vodění. Přeci jen Pilier Migot na Aig Chardonet, Frendo v severní stěně Midi nebo Innominata Integral na Mont Blanc k lehkým a často voděným túrám nepatří.

Co pro tebe zamená výzva? Podle čeho si vybíráš nové cesty?

Dřív to byla především obtížnost cesty. Dnes je pro mne důležitý zejména duch cesty, tedy to jakou má cesta historii, jakou má linii, kde vede. Přeci jen když stoupáte na platem Freneyského ledovce, vidíte všechny významné body Freneyského pilíře a znáte historii prvovýstupu. Víte, že v těchto místech bojoval Bonatti o svůj život a životy svých druhů při sestupu z neúspěšného pokusu. Když stoupáte klasickou linií velké severní stěny s dnešním vybavení a víte co měli k dispozici prvovýstupci ve třicátých letech 20. století. To jsou pro mne výzvy.

Další výzvou je lehkost a rychlost pohybu v horách a tou je pro mne kombinace zimního lezení a lyžování.

 
Tvoje životní krédo?

Tím nejzásadnějším je asi "Žij a nechej žít".
 

Co považuješ za své největší dosavadní úspěchy?

Čím jsem starší, tím více si vážím nejen dnů stávených v horách, kdy každý je jedinečný, ale také dnů které mohu strávit se svými dvěma "Krakeny".

Za největší životní úspěch pokládám svou ženu Pavlu a synky Matyáše s Jonášem. To ostatní je fajn, ale pomíjivé.
Prvovýstup Cheap Wine, Kongde Ri Nup 6035 m, ABO 8-/A2/80° spolu s J. Doudlebským
Severní stěna Grandess Jorasses, Centrální Crozův pilíř, ED1 6/A1/70° spolu s M. Lidincem
Sólo přelezení Bronzového pilíře 6+ v JV stěně Lomnického štítu, kávička na vrcholu a sólo přelezení Arnoldovi 7- cesty v Z stěně Lomnického štítu
Ukončené vzdělání horského vůdce UIAGM (2006) a tedy mohu většinu času trávit v horách a lezením.