Minya Konka Massif zpráva z expedice od Matteo Faletti

Matteo Faletti’s expedition 2017 Minya Konka Massif

Mt. Edgar and Neighboring Peaks SICHUAN, CHINA

 

Začalo to přečtením knihy Toma Nakamaury „East of the Himalaya: Mountain Peak Maps”. Východní část Mt. Edgar mne natolik okouzlila, že jsem se rozhodl toto místo navštívit.

Expedici jsme zahájili 25. září letošního roku. Já se svými kolegy Tomas Franchini, Fabrizio Dellai z Trentina and Francois Cazzanelli, Emrik Favre a Francesco Ratti z Val d’Aosta jsme se rozhodli vstoupit do údolí Nanmengaunggou východním hřebenem Mt. Edgar. Základní tábor jsme rozložili ve výšce 3850m, bylo to dost daleko od hor a ledovce, nicméně bylo to jediné vhodné místo ke stanování pro dalších 30 dní….byla tam voda a relativně rovná zem. Začali jsme se aklimatizovat, zkoušet lézt vrcholy nacházející se blízko základního tábora. Všechny blízké vrcholy byly neprozkoumané a bezejmenné…bylo to fantastické a byla to pro nás parádní výzva! S parťáky Tomasem a Fabriziem jsme zdolali menší horu pod Mt. Edgar a nazvali jsme ji „Little Edgar“ 5060m, cestu jsme nazvali "Buon compleanno Toni".  

Další den jsme se vypravili na západní stranu Mt. Edgar, prozkoumat a pochopit její obtížný přístup a zjistit „jak na to“.

Jeden dlouhý celý den jsme strávili přenosem věcí do blízkosti ledovce, než jsme se přesunuli na plošinu, kde jsme umístili náš tábor "Campo degli Italiani" 5250m

Den po té, jsme dosáhli Col 6000m nacházející se mezi Mt. Edgar a nějakou nepojmenovanou horou, kterou Thomas Francois a Emric  vylezli a pojmenovali “Twenty Shan”6174m. Během sestupu Thomas neustále pokukoval po západní straně Mt. Edgar a během noci se rozhodl vystoupat západní stěnou. V 6.15 Thomas dosáhl vrcholu Mt. Edgar 6618m, byl to první výstup západní stěnou na tuto horu a třetí výstup celkem. Thomas novou cestu nazval “The Moon’s Power.

Po tomhle skvělém, fantastickém zážitku a chvíle odpočinku v základním táboře, jsem já  s Franchini a Dellai lezli další hory a nové cesty: “Tridente Trentino” 4820m-4910m, “Leonhard Shan” 5500m a “Peter Shan” 5645m.   

Tým Valdaosta vylezl“Welcome to the Jungle”, “ Il Pillier Gerard Ottavio” a “ Valee Shan”.Poté ještě zdolali "La cresta Delle Tre Sorelle" se třemi nelezenými vrcholy: "PuntaBarbara", "Punta Elisabetta" a "Punta Patrizia".

Mezi tím jsem Já a Tomas Franchini jsme lezli ještě cestu The White Line of Jiazi Feng”( Jiazi Feng 6540m).

Přišel čas zkusit náš projekt. Já, Tomas a Fabrizio jsem se pokoušeli o východní stěnu  Mt. Edgar a Francois, Emrik a Fracesco zkoušeli severozápadní stěnu. Strávil jsem 2 dny v horách se svými partnery, abych dosáhl bodu 5840 m, stěna byla velmi obtížná s velice obtížným jištěním . Navíc počasí bylo velmi teplé, a  tak jsme třetí den rozhodli sestoupit dolů a zkusit to později. Valdaostův tým se dostal až do nadmořské výšky 6450m ... Dosáhli pilíře na hřebeni a nazvali ho "Piller de l'Espoir".

Po odpočinku jsme se znovu rozhodli zkusit dosáhnout vrcholu. Rozdělili jsme se na dva týmy. Tomas a Francois otevřeli novou cestu na severozápadní straně: "Colpo Finale“  a Emrik, Francesco a Fabrizio  se podařilo dosáhnout vrcholu původní korejskou trasou z roku 2003. Ve 13 hodin, 25. října 2017 jsme se všichni sešli na vrcholu Mt.Edgar! Mt.Edgar je velmi náročná a komplikovaná hora. Je technická, nebezpečná, vzdálená a hodně vysoká! Dosáhnout vrcholu této hory je neskutečný zážitek plný dobrodružství, sebezapření a výzev.

Naše expedice v Číně byla pro nás velkým úspěchem…probádali jsme úžasné místo s ještě úžasnějšími netknutými vrcholy. Nikde ani živáčka, jen my a příroda kolem nás…

Velice děkuji mým přátelům a sponzorům, kteří nás v této parádní expedici podpořili.

 

Matteo Faletti

Alpský průvodce a lyžařský instruktor

Mountime tým

Minya Konka Massif zpráva z expedice od Matteo Faletti

Další články