TIE ON I. základy lezení na umělé stěně

Po čtyřech letech prvozování jedné z největších umělých stěn v ČR mám pro vás jeden základní poznatek. Pokud něco pokládáte za neproveditelné, nereálné, prostě nemožné, není tomu tak. Stát se může skutečně vše. Proto tedy znovu a od základu!

Stěna je dnes prostředím, kde s lezením začíná naprostá většina budoucích lezců a lezkyň. Stěna je prostředím, kde pokládáme základ svých budoucích zvyků, návyků I zlozvyků. Snad se pro vás následující řádky stanou návodem, jak ty posledně jmenované vynechat.

Samojist = bezpečné lezení

Ano, ale…

Lezu pouze cesty, pro které je samojistič určený. Mám správně oblečený a dotažený úvazek. Samojistič mám zaplnutý do centrálního oka úvazku. Vlastně hlavně jsem se na samojič před zahájením lezení zapnul. Ano, už jsme na stěně měli I pár “Honoldů”, kteří začali lézt, aniž by se před tím cvakli. A že vám se to nikdy stát nemůže? Co když zrovna v desáté cestě ano?

  • K samojistu je potřeba se před zahájením lezení správně připnout. “Blackout” si nevybírá
  • Dvě karabiny jsou tu od toho, aby byly obě propnuté. Jistota je jistota…

Základ jištění = být správně navázán

Navázání je jednou z prvních dovedností týkajících se jištění. Základem správného navázání je dobře oblečený úvazek, správně protažené lano a uvázaný uzel. Tyto tři základní věci jsou starostí lezce co se týče provedení, a starostí jističe co se týče jeho kontroly. Ten smutný výraz jističky na rozvázaný uzel pod slaňákem na vršku stěny a na lezce bez lana na zemi, to opravdu není hezký pohled.

Základní navázání

Dvojitý osmičkový uzel. Navázání je možné provést pouze přes centrální oko, pro další lezecký rozvoj je lepší se ihned naučit vest lano přes nohavičky a bederák, a vytvořit tak kopi centrálního oka. Důvodem není vyšší nosnost, ale zejména výrazně lepší manipulovatelnost.

  • Správně uvázaná osmička má nezkřížené prameny lana, všechny konce dotažené.

Uzel by měl být srovnaný a mít volný konec o délce cca 10 cm, nejlépe opatřený pojistným uzlem těsně doraženým na hlavní uzel. Zvláště u nových a teflonovaných lan je vhodné volný konec zajistit pojistkou, jednoduchou nebo dvojitou jednopramennou rybářskou spojkou.

  • Pro optimální délku lana pro navázání osmičkou s pojistkou je nastavení základního uzle u centrálního oka a volného konce mezi kotníky a podlahou.
  • Po okopírování osmičkového uzle nám zbyde dostatek lana na pojistku, těsně doraženou na hlavní uzel s volným koncem cca 10 – 15 cm. Pro zkrácení volného konce je možné použití vícenásobné formy rybářského uzle.

Navázání pro pokročilé

Dvojitý dračí uzel. Velmi spolehlivé navázání vhodné zejména pro nacvičování těžších cest s častými pády. Uzel lze velmi dobře rozvazovat I po velkém zatížení. Jeho hlavní nevýhodou je náročnější vizuální kontrola.

  • Dvojitá dračí smyčka, velmi dobrý a nosný uzel, pozor na vizuální kontrolu!

Navázání na dvě lana

Dvě lana, dva uzly, to chce prostě menší uzel. Pro tento případ je velmi oblíbené “francouzské” navázání pomocí jednopramenné dovjité rybářské spojky. Každé z lan navazujeme samostatně, každé na jedné straně centrálního oka. Velmi dobře tak můžeme udržet stranovou organizovanost lan. Výhodou je zejména malá velikost uzlu, nevýhodou jeho výrazné utažení v případě pádu.

  • Správně provedené navázání na dvě lana “francouzským” způsobem, základní očko propíchnuté a dvojitá rybářka na volném konci, volný konec za navázáním  asi 10 cm.

Závěrem

V lezení nevede k cíli jen jedna jediná cesta, vždy jich je víc. Ať jdete po kterékoliv z nich, vždy o tom přemýšlejte a nedělejte věci zvykově, automaticky, nebo že jste to někde u někoho viděli.  Používejte svou hlavu! Na lezení je zkrátka prima, že to vždycky nějak dopadne…

 

O uzlech více na stránkách ČHS: 1url.cz/FtYXC

 

text a foto: Radek Lienerth

Horský vůdce UIAGM

RE dodává: Článek vznikl za podpory časopisu MONTANA a vyjde v dubnovém čísle 2018

www.montana.cz

díky :)

Další články

3.12.2022, pilíř u Brněnské přehrady

Přihlášky a propozice viz. níže. 

2. kolo Evropského poháru UIAA v ledolezení na obtížnost 2022/2023

2. kolo Českého poháru a MČR v ledolezení na obtížnost 2022