Zpráva a výsledky Dětské lezecké závody HUDY Brno

O uplynulém víkendu proběhlo na HUDY lezecká stěna Brno první kolo poháru HUDY dětských závodů 2018. Celkem se tohoto premiérového závodu ve formátu lezeckého závodu pro Olympijské hry v Tokiu zúčastnilo 94 dětí v kategoriích U10, U12 a U14 z celkem tří zemí. Své zastoupení měla Česká republika, Slovensko a Polsko. Zprávu z akce,fotky a kompletní výsledky nám poskytl Radek Lienerth.

HUDY dětské závody 2018

  1. kolo HUDY stěna Brno 7.4.2018

O uplynulém víkendu proběhlo na HUDY lezecká stěna Brno první kolo poháru HUDY dětských závodů 2018. Celkem se tohoto premiérového závodu ve formátu lezeckého závodu pro Olympijské hry v Tokiu zúčastnilo 94 dětí v kategoriích U10, U12 a U14 z celkem tří zemí. Své zastoupení měla Česká republika, Slovensko a Polsko.

Adam Adamovský, vítěz kat. U14 v cestě na obtížnost

Asi stojí za to uvést, kde se vlastně myšlenka organizace této série závodů vzala. Základní idea byla uspořádat závody, které budou děti motivovat k závodění, závody kde budou děti aktivní celý den a budou moci poznat i pro ně ne zcela časté závodní lezecké disciplíny a hlavně uspořádat závod v regionu, kdy si zalezou jak děti již závodně zkušenější, tak i začínající.

Kategorie U10, boulder „na Honolda“ 

Snad můžu i na základě e-mailových ohlasů po závodě a reakcí v průběhu závodu od rodičů a trenérů pokládat základní zadání za splněné. Velký dík patří nejen generálnímu partneru závodu HUDY, hlavnímu partneru ROCK EMPIRE a všem dalším partnerům, ale zejména velkému týmu organizátorů, stavěčů a rozhodčích, kteří položili pro další kola velmi kvalitní základ a i přes to, že se jednalo o zcela první závod v novém formátu byly průběžné problémy spíše kosmetické. Což neznamené, že se je nepokusíme pro další kola odstranit a hlavně dát celému závodu takový rámec, který umožní vytvoření oficiálního prováděcí předpisu pro tento formát závodu.

Fandění i sledování ostatních, klobouk dolů jak děcka dakázala být pozorná a ukázněná

Vlastní závody začaly po prezentaci závodníků v 10:00. Tento čas poskytnul rezervu pro dojezd závodníků ze vzdálenějších koutů republiky, bohužel se ale pro další kola bude zřejmě posouvat na 9:00 aby byla vytvořena jistější časová rezerva.

Všechny kategorie měly tři závodní kola. V jenom kole lezli čtyři bouldry FLASH, v druhém kole dvě identické cesty na rychlost a ve třetím kolem dvě cesty na obtížnost. Na každé kolo byly vyčleněny tři hodiny, po průběhu prvního kola došlo díky rychlejšímu spádu závodu ke zkrácení druhého a třetího kola o půl hodiny.

Závodní cesty a bouldery byly vytvořeny týmem stavěčů vedeným Honzou Zbrankem, jediným českým stavěčem s licencí IFSC. Dalšími stavěči byli  ambasadoři HUDY a LA SPORTIVA Petra Růžičková a  HUDY mountain guide, ambasador ROCK EMPIRE a DIRECT ALPINE Radek Lienerth. Za testování cest a předlezení  děkujeme ambasadorce HUDY a ROCK EMPIRE Ivě Vejmolové.

Úřadující mistryně ČR v lezení na obtížnost Iva Vejmolová při předlezu cesty pro U10

Obtížnost bouldrů se u kategorie U10 pohybovala od V1 po V4, kategorie U12 od V2 po V4 a kategorie U 14 od V2 po V5.  Bouldry byly stavěny záměrně tak, aby případně bylo více topů, ale i ti nejméně zkušení závodníci dokázali dát TOP v některém z bouldrů.

Na rychlost byly postaveny dvě identické nestandartní cesty. Každý ze závodníků měl dva měřené pokusy a do výsledků se počítal lepší čas. Bohužel těsně před závodem se zjistila nefunkčnost dojednané časomíry, takže došlo na měření času ručně. Pro příští kola se budeme maximálně snažit časomíru zajistit, mimo jiné i proto, že výsledek v rychlosti do značné míry rozhodoval vyrovnané výsledky nejlepších v obtížnosti a bouldrech.

Cesty na rychlost, obtížnost 5a, délka 10 m, zcela nejrychlejší čas Sabina Skoupá U14 10,06 s

V obtížnosti lezli U 10 a U12 cesty s TR jištěním, kategorie U14 tahala na prvním. Obtížnost cest pro U 10 byla 5a u první cesty a 6b u cesty společné s U12. Kategorie U12 měla již zmíněnou společnou cestu za 6b s U10 a druhou vytrvalostní do převisu za zhruba 6c. Kategorie U14 lezla obě cesty v prostoru hlavního sportovního profilu stěny, první cesta byla za 6c, druhá za 7b a nutno poznamenat, že časový limit 5 minut  při délce cest téměř 22 m neposkytoval žádný čas na odpočinek a závodníci se v cestách velmi dobře rořadili.

Kategorie dívky U14, cesta v obtížnosti 6c

Všem závodníkům gratulujeme za předvedené výkony a hlavně přejeme krásné lezecké zážitky na závodním poli i mimo ně. Velký dík také patří Adamovi Ondrovi, který se neplánovaně zastavil a možná pro řadu malých lezců bude jeho podpis na lezečkách či tričku tou nejlepší motivací pro další trenink.

Krátká návštěva Adama Ondry prostě nemohla projít bez povšimnutí

Výsledky dívky:

celkové i v jednotlivých diciplínách

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1yP59Ra1sII8vUsAE1r0BphxZANHUKEWZbdV9hUSjqU4/edit#gid=284394628

Medaile pro nejlepší

Výsledky kluci:

celkové i v jednotlivých disciplínách

https://docs.google.com/spreadsheets/d/13OXR3GjD-XQkHT3FEz6EEPNNtJigwYV8Vvfn8V7ruTA/edit#gid=1922335346

Stupně vítězů, předání cen od partnerů i závěrečné poděkování.

Díky všem, těšíme se na setkání na dalších kolech HUDY dětské závody 2018 – lezecký trojboj, formát závodu v lezení pro Olympijské hry v Tokiu 2020

Praha – BIGWALL – 29.9.2018

Ústí n. Labem – HUDY stěna Ústí – 13.10.2018

 

Kompletní fotogalerie závodu:

https://photos.app.goo.gl/RKzeNsreljBxMJvK2

 

Ještě jednou děkujeme všem partnerům, bez jejichž pomoci by se tento závod neuskutečnil, stejně jako všem, kteří se zapojili do organizačního týmu závodu.

Generální partner závodu:

HUDY

Hlavní partner závodu:

ROCK EMPIRE

Partneři závodu:

DIRECT ALPINE, LA SPORTIVA, MAMMUT, ČHS

 

Zpracoval: Radek Lienerth

Zpráva a výsledky Dětské lezecké závody HUDY Brno

Další články