Porovnání nepolstrovaných celotělových úvazků Rock Empire

Problematika jištění na stavbách, při drobných činnostech a pracích je často specifická tím, že pracovník má po celou dobu práce pevnou oporu nohou. Nikde nevisí, neslaňuje, jednoduše chodí po konstrukcích, lešeních, případně pracuje z plošin. Přesto se často pohybuje na hraně pádu.

Pro takové činnosti jsou ideální celotělové nepolstrované úvazky. Proč?

 • Díky popruhové konstrukci bez polstrování jsou jednoduché, lehké a minimálně omezují pohyb a komfort uživatele.
 • Snadno se oblékají, často mají univerzální velikost, hlavní připojovací body jsou určeny k zachycení pádu (jsou nad těžištěm), takže je nezaměníte. Jiné připojovací body totiž nemají.

Přesto se liší v důležitém parametru.

 • Přední připojovací bod (pozice na hrudní kosti) dle EN361 (zachycení pádu) je buď složený, nebo jednoduchý.

Co znamená složený připojovací bod?

Jde o dvě připojovací oka označená A/2, každé na levé a pravé straně úvazku. Pro vytvoření bezpečného a funkčního zachycovací bodu na úvazku musíte vždy spojit obě oka např. karabinou v jeden funkční celek.

Jednoduché že? Ano, jen si dejte pozor, aby se Vám nepřetáčela karabina. Většinou se používají oválové karabiny a ty mají tendenci se mezi připojovacími oky přetočit. Tím vyvstává riziko zatížení karabiny přes zámek a to nechceme.

Příkladem takovýchto úvazků jsou Skill Lite a Skill Adventure.

Skill Lite má u předních připojovacích bodů A/2 elastický popruh. Ten není pevnostní. Pouze zajišťuje, aby nám nepadala ramena. Proto musíme mít vždy body A/2 spojeny karabinou. A to i v případě kdy k jištění používáme zadní připojovací bod.

Důvod? Bez karabiny bychom mohli z úvazku vypadnout. Bohužel často na stavbách vídám chlapy, kteří mají jištění připojené do zadní připojovacího bodu (mezi lopatkami) a přední připojovací body A/2 na úvazku nemají propojené karabinou. Snad nespadnou…

Skill Adventure se liší od Skill Lite tím, že místo elastického popruhu má pevnostní popruh se sponou. Když ho dotáhnete a chcete používat zadní připojovací bod, nemusíte přední připojovací body A/2 propojovat karabinou. Lepší že?

Pokud ale používáte přední připojovací bod A/2, dejte si opět pozor na přetočení karabiny.

Zásadní posun v uživatelském komfortu a bezpečnosti užívání celotělových nepolstrovaných úvazků nabízí Ronda.

Ronda má jednoduchý přední připojovací bod. Jde o kovový kroužek. Pevnostní spojení ramen zajišťuje rychlospona, která se kroužkem protáhne a zajistí.

Výhody?

 1. Odpadá potřeba elastického (Skill Lite) nebo pevnostního (Skill Adventure) spojení ramen.
 2. Jištění cvakáte karabinou do kroužku, takže nedochází k přetáčení karabiny.
 3. Manipulace s postrojem je jednoduchá a intuitivní.

Co bych Vám doporučil?

 1. Skill Lite je univerzální nepolstrovaný úvazek základní konstrukce. Je levný a funkční. Pokud si umíte pohlídat karabinu v předním připojovacím bodě, nemáte co řešit.
 2. Skill Adventrue je lepší volbou, pokud často používáte zadní připojovací bod. Po ustrojení úvazku k sobě stáhnete přední připojovací body A/2 pomocí pevnostního popruhu a spony. Díky tomu ramena dobře drží, v přední části nic nepřekáží a nemusíte myslet na přetáčení karabiny.
 3. Ronda je z hlediska bezpečnosti a manipulace jednoznačně špička. Snadno se obléká a zajištění pomocí rychlospony je intuitivní. Klade nejmenší nároky na uživatele.

 

Nerozhodujte se na základě ceny, ale na základě schopností a dovedností budoucích uživatelů. Pokud jim dobře vyberete, odmění se Vám dobře odvedenou prací a nezpůsobí sobě ani druhým zbytečnou újmu.

 

 Mgr. Martin Riedl, DiS.,

 • Výškový specialista
 • Instruktor pro práci a záchranu ve výšce a nad volnou hloubkou
 • Instruktor speciálních lanových technik
 • Revizní technik OOPP pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou
 • Zkušební a testovací lezec pro výrobce OOPP pro práci a záchranu ve výšce a nad volnou hloubkou
 • Spolupracovník vývojového týmu
 • Spoluautor několika nových produktů
 • Dobrovolný člen HS
 • Člen IRATA (Level3)
 • Horský průvodce
 • Spolumajitel firmy, které navrhuje a instaluje zádržné systémy
 • 25let praxe – včetně práce a stáží v zahraničí

 

Další články

We are happy to support the FZS UJEP project focused on individual psychomotor exercises for children aged 3 to 18 with our Skill Lite Adventure full-body harness.

At the beginning of November 2019, we organized our first-ever International PPE Partners´ Meeting. Our partners from the following countries joined us: Australia, Brazil, Estonia, Finland, Germany, Latvia, Lithuania, Poland and Singapore. We welcomed 16 people from the 9 countries in total. During our time together, we experienced and discussed many things.

Dear Rock Empire fans. Today, we have  launched a new website Rock Empire.. We bring you a new design, clearer division and new information and sections.

Improved responsive Web experience adapts to each device. We hope you enjoy our new site. It contains all the sections you are used to, plus a lot of news.