Jubilejní ročník HIS maratonu

Start 10. ročníku HIS maratonu je na dohled. Máte poslední šanci sehnat parťáka, doladit sílu, zlepšit vytrvalost a taktiku. Vzhledem k tomu, že se jedná o ročník slavnostní, pokusíme se připravit nějaká překvapení…

 

Tak tedy srdečně vás jménem HOVRCH z.s.zveme na 10. ročník HIS maratonu, který se tradičně koná v Novém Městě nad Metují. Samotný start závodu bude 3. září, kdykoliv mezi 7:00 a 16:00 hod. Závodníci přespolní mají možnost dorazit již v předvečer závodu. Závod bude jako vždy ukončen, úderem 17:00 (max 18:00 hendikepovaní) hod. Jak víte, jedná se o závod v lezení. A protože není v HISu těžkých cest, o výsledném pořadí musí rozhodnout vytrvalost, rychlost, ulezené metry, zvolená taktika. Cílem HIS maratonu nejsou mimořádné výkony světového významu. Spíš, aby si každý zalezl, u toho zkusil překonat vlastní hranice a trošku se večer poklábosilo. 

 

HIS maraton je od prvního ročníku brán především jako oslava zvelebování a rozvoje naší domácí tréninkové oblasti, klubovny, či chcete-li cvičných skal. Myslím, že nikdo z nás si v roce 2007 nedokázal ani ve snu představit jak se „smetiště“ čítající max. 17 cest v budoucnu promění na místo, které každoročně navštíví tisíce lidí a jehož standardy a vychytávky se stanou inspirací pro mnoho jiných nadšenců. 

 

Nebojte, náš zápal zdaleka nepolevuje a energie máme stále dost. Dá se říct, že jsme se letos nadechli do dalších velkých plánů a malou ochutnávkou budoucího směřování budiž právě letošní HIS maraton.

 

Na vítěznou houpačku slavnostně vkročí jen ti nejpřipravenější. Ovšem naši partneři připravili ohromné množství cen a je pravděpodobné, že si nějakou drobnost odnese skutečně každý.

 

Čeká na Vás minimálně 118 cest a poleze se podle loňských pravidel. Nové cesty budou v akci, aby se jim nedalo odolat.

 

Podstatnou novinkou HISu je piáno. http://www.hovrch.info/news.php?extend.761

Pokusíme se ho do startu maratonu naladit a sehnat nějaké mistry nejen na večer. 

 

Po vyhlášení na nás čeká kapela GRI-GRI www.gri-gri.cz která po setmění roztočí afterparty do magické spirály. Náhodní pianisté, trumpetisté, kytaristé, umělci a kejklíři jsou samozřejmě vítání…

  • Info k závodu

Závodní jednotka = dvojice, přičemž jeden může tahat maximálně polovinu z připravených cest. Hodnotí se jak obtížnost cesty, tak styl jakým ji prvolezec zdolal (RP, AF, saské stavění). Oprasení není styl, za který se získávají body. Na stylu druholezce příliš nezáleží, jeho úkolem je vysbírat expresky cestou vzhůru. Samozřejmě není povinností dvojice vylézt všecko, a tak záleží jen na jejich apetitu. 

  • Registrace

Protože je startovní listina omezena, doporučuji se registrovat předem na emailu david.adamskyZAVINÁČseznam.cz kam zašlete tyto údaje: Název dvojice + jméno, příjmení a email obou závodníků + jestli některý z lezců spadá do zvýhodněné kategorie (ženy / do 15 roků / nad 60 roků / nad 100kg / 100% invalida ( v tomto případě je také nutné uvést, zda chcete po dolezení ubrat 30 min z výsledného času, nebo plánujete lézt o 15 min déle než ostatní závodníci ))

 

Závodní cesty budou upřesněny při samotném startu, nebo tradičně na pátečním brífinku. Vezměte si psátko na zaškrtávání. Pivo a Ionťák bude - sebou půllitr. Dále si vezměte něco k opékání na místním roštu, nealko, či po závodu alko. Nezapomeňte přibalit spací výbavu, abyste nemuseli předčasně opouštět rozjařené kamarády. Tento den bude HIS a Mordor uzavřen nezávodnímu lezení! Poleze se za každého počasí!

 

Závodník se účastní akce dobrovolně a pořadatel nezodpovídá za úrazy vzniklé při těchto závodech, ani za úrazy vzniklé při další činnosti v areálu HISu. Účast na vlastní nebezpečí! Závod je určen především pro dospělé závodníky, v případě zájmu o start „dětských dvojic“ je nutné písemné povolení + dozor rodičů a předpokládá se již samostatná, rozumná úroveň lezení, tak aby dvojice nezašpuntovala nějakou cestu. 

  • Startovné 200,- na dvojici. Parkování a spaní v den závodu povoleno přímo v HISu. 

Pro nenadálé změny, sledujte www.hovrch.info, nebo případné dotazy směřujte na výše uvedený email. Hlavně opatrně ať tam zase nemusí přistávat helikoptéra! Za přípravný výbor David

  • Odkaz na report z loňského ročníku: http://www.hovrch.info/news.php?extend.708
  • Pravidla a důležité informace:

• Je zakázáno vše, co by jsme museli zakazovat následující ročník.

• Startovní listina je omezena maximálním počtem 50 závodních dvojic. 

• Dvojice která chce odstartovat přímo v 7:00 se musí předem registrovat na email david.adamskyZAVINÁČseznam.cz 

Potřebujeme znát:

1) Název teamu

2) Lezec 1 - jméno-příjmení - email

3) Lezec 2 - jméno-příjmení - email

4) jestli některý z lezců spadá do zvýhodněné kategorie (do 15 roků, nad 60 roků, ženy, nad 100kg hmotnosti, 100% invalida) Nově potřebujeme vědět pro tento případ také, zda chcete z konečného času ubrat 30 min, nebo přidat 15 min nad rámec běžného času .

• 24 hodin před zahájením závodu již elektronická předregistrace nebude možná.

• V předvečer závodu cca od 20:00 hod, bude v HISu probíhat briefing, na kterém budou definitivně upřesněny veškeré lezené cesty. Lezecká dvojice v případě, že bude již emailem registrována, může obdržet svůj závodní formulář.

• Na startu dvojice dostane formulář (mapu a seznam cest), ten může během závodu zkontrolovat kdokoliv, tzn. nesmí se nikam schovávat. Pořadatelské kolonky nevyplňujte! Kdo formulář po ukončení závodu neodevzdá, byl součástí HISmaratonu naposledy. - Formulář vypňujte viz. návod níže. Nesprávně zaškrtaný formulář bude penalizován -50 body.

• Je to týmová soutěž, proto maximálně ½ z celkového počtu cest (tzn. 55) tahá na prvním jeden a zbytek druhý lezec.

• Hodnotí se jak obtížnost cesty, tak styl jakým ji prvolezec zdolal (RP, AF, saské stavění) (v případě pádu prvolezce není nutné pro další pokus vyzbírávát expresky, PP bude uznáno jako RP ). Za RP přelez obdržíte 2 body, za AF 1 bod. Co je opraseno není vylezeno! OS=RP 

• Sytém bodování obtížnosti jednotlivých cest je následující: Cesty s klasifikací od 4- po 6 ( 1-5 body ). Cesty s klasifikací od 6+ po 8 ( 7 – 12 bodů ).Tzn. o pořadí nerozhoduje pouze množství vylezených cest, ale nepatrně zohledněna je také jejich obtížnost.

• Ohodnocení lehkých cest v Mordoru je 12-13 bodů což tuto oblast zajisté velice zpopularizuje.

• K tomu, aby měly nějakou zápletku také dvojice které nevylezou všech 118 cest, slouží Harmonizační bonus. Bonus 1 bod získáte, když Lezec1 vytáhne 1 cestu a také Lezec2 vytáhne 1 cestu. Tzn. maximální hodnota Harmonizačního bonusu je 59 bodů, v případě, že každý z lezců vyleze na prvním 59 cest.

• V případě nerozhodnosti bodů a času rozhoduje o umístění vyšší počet ulezených metrů.

• Prvolezec musí cvakat minimálně každý druhý jistící bod, jinak nelze cestu uznat za vylezenou!

• Několik málo cest má křídou vyznačené hranice, tzn., chyty ani stupy za touto hranicí do cesty nepatří a cesta vylezená s jejich pomocí nebude uznána!

• Jistič jistí ze země, max. 3m od nástupové šipky. V případě porušení se nepovažuje cesta za vylezenou ani prvolezcem! ( toto pravidlo slouží k ochraně zdí a svahů + aby znemožnilo vytahování druholezce protiváhou prvolezce od štandu )

• Každou cestu přelézá s horním jištěním druholezec, ten musí cestou nahoru vybrat jištění a poté se dotknout štandu. Může lézt kudy chce, ale nesmí chytat lano ani expresky. Výjimku tvoří pouze případy, kdy v konkrétním místě sedí jako pytel brambor a jiná cesta vzhůru evidentně nevede. Tzn. chytat postupové jištění jen proto, aby se ušetřil čas, je proti myšlence závodu a tím pádem přísně zakázáno.V případě zneužití této výjimky, nebude cesta uznána za vylezenou. Při opakování hrozí diskvalifikace!

• V případě nejasností o to kdo nastupuje první, má přednost ten, kdo má již vylezených více cest. Není li to snadno rozeznatelné, tak ten, kdo je dříve navázán a jištěn jističem.

• Soutěžní dvojice si mohou u stanoviště rozhodčího vybrat dvě 30 minutové přestávky, které se nezapočítají do celkového času, zkrátit přestávku nelze.

• Každému závodníkovi, který spadá do jedné nebo vícero zmíněných kategorií, bude po závodu odečteno 30 min z celkového času, nebo má možnost lézt o 15 min déle nad rámec běžného času. ( kategorie: do 15 roků, nad 60 roků, ženy, nad 100kg hmotnosti, 100% invalida ).

• O vítězi rozhodne výsledné bodové hodnocení a v případě stejného výsledku nižší celkový čas a dále pak ulezené metry.

• Pořadatel si vyhrazuje právo na změnu pravidel. Stížnosti bude řešit po obdržení správního poplatku (sud piva), nejspravedlivěji jak jen bude po jeho vypití schopen.

• Srdcem celého závodu je Cgrimův prográmek HISman, jenž nám nejen spočítá kdo jak skončil, ale také dodá všelijaké zajímané statistiky. Proto kolem PC stanoviště našlapujte po špičkách a rozhodně na stůl nepokládejte žádné nápoje.

• Start je možný v rozmezí 7:00 až 17:00 hod. Maratón bude ukončen v 17:00 resp.18:00 hod. Následují vložené soutěže. Vyhlášení výsledků cca ve 20:00 hod. Dále pokračuje volná zábava až do druhého dne. 

ÚČAST JE NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ !

  • Další info:

Pro závodníky a jejich doprovod umožněno bivakování na HIS louce od pátku do neděle. Nezapomeňte si vzít něco na zapisování. Startovné 200,- na dvojici. ( bude použito na pivo, kdyby něco náhodou zůstalo, přesuneme to na nákup jistících prostředků do HISu) ! V průběhu konání závodu je HIS a Mordor uzavřen pro veškeré nemaratonní lezení! Poleze se za každého počasí! 

  • Odkaz na report z loňského ročníku: http://www.hovrch.info/news.php?extend.708
Jubilejní ročník HIS maratonu

Další články